Salı , 22 Ocak 2019
Anasayfa » Pırlanta » Dünyaca Ünlü Elmaslar
Safir Yüzük

Dünyaca Ünlü Elmaslar

Doğadaki en sert madenlerden olan elmas taşının en genci 900 milyon yaşındadır. Bu kadar zor bulunan bir taş olan elmasın boyutu büyüdükçe elbette ki değeri artacaktır. Elmasların her biri benzersizdir ve hiçbiri birbiriyle aynı özellikte değildir. Bu nedenle her elmas eşsizdir. Dünyaca ünlü elmaslar parlaklığı ve boyutları ile dikkati çekmektedir.

Pırlanta, elmasın işlenmiş halidir. Dünyaca ünlü pırlantalardan bazılarını sizlere tanıtmak isteriz;

Centenary Elması (Yüzüncü Yıl Pırlantası)

De Beers’in 100. Yıl şöleninde tanıttığı bu mükemmel pırlanta 599 karatlık boyutu ile göz alıcıdır. Madenin duvarında büyük bir kütle olduğunun fark edilmesi üzerine Centenary elmasına ulaşılmıştır. Bu büyük elmasın işlenmesi için usta bir isme ihtiyaç duyuldu. De Beers bu pırlantanın en hassas şekilde kesilmesini istediği için ünlü taş ustalarından Gabi Tolkowsky ile anlaştı. Tolkowsky testere ya da lazer bıçağı kullanmak yerine elle kertme (kesme) yöntemini kullanarak bu mucizevi taşa şekil verdi.

centenary 150x150 Dünyaca Ünlü Elmaslar

Cullinan Elması

Güney Afrika’daki Premier maden ocağında toprağın içinde büyük bir nesne görüldü ve oldukça iri bir elmas kütlesi bulundu. O gün için çok da önemli görülmeyen bu olay tüm dönemlerin en büyük pırlantalarından birinin bulunması açısından çok önemliydi. Bir greyfurt büyüklüğündeki bu elmas işlenerek pırlantaya dönüştürüldüyse de hiçbir alıcı bulunamadı. İngiltere Kralı VII. Edward’a hediye olarak yollanan Cullinan elmasını gören kral da taşın büyüklüğü karşısında şaşkınlık yaşadı. Kralın kararı ile bu büyük elmas ikiye bölündü. Bu iki taşa, Cullinan I ve Cullinan II olarak isim verildi. Büyük olan taş (Cullinan I) daha sonra “Afrika’nın Büyük Yıldızı” adını aldı.

cullinan 150x150 Dünyaca Ünlü Elmaslar

Güney Afrika Yıldızı Elması

Eskiden Güney Afrika’da yaşayan insanlar gökyüzündeki kuşların yere pırlanta düşürdüklerine inanırlardı. Karatı 83.5 olan Güney Afrika Yıldızı Elması’nın bulunmasından sonra bu inanış değişiklik gösterdi. Göz alıcı bu pırlanta boyutu, rengi ve berraklığı ile büyüleyicidir.

 guneyafrika 150x150 Dünyaca Ünlü Elmaslar

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


9 + = onaltı

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>