Salı , 22 Ocak 2019
Anasayfa » Pırlanta » Efsanevi bir mücevher: Kaşıkçı Elması
Safir Yüzük

Efsanevi bir mücevher: Kaşıkçı Elması

kasikci Efsanevi bir mücevher: Kaşıkçı ElmasıMücevherler, eşsiz görünümleri ve nadir bulunan parçalar olmaları nedeniyle yüzyıllardan günümüze gelene kadar çok çeşitli rivayetlere konu olmuştur. Dünyanın en ünlü mücevherlerinden biri olan kaşıkçı elması da özellikle ülkemizde hemen herkesin bildiği ünlü bir parçadır. Özellikle elmasının karat büyüklüğü ile dikkat çeken Kaşıkçı Elması günümüzde Topkapı Sarayı Müzesi’nde sergilenen nadide mücevherlerdendir. Kaşıkçı Elması 86 karat olması ve çevresindeki 22 elmas süslemesi ile dünyanın en ünlü 22 elmasından biri olma özelliği taşımaktadır.

 Çok ilginç bir öyküsü bulunan Kaşıkçı Elması’nın Topkapı Sarayı’na nereden getirildiği halen netleştirilmemiş bir konudur. En yaygın rivayetlerden ilki, Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1699 yılında Eğrikapı çöplüğünde dolaşan bir evsizin bu cevheri bulduğu yönündedir. Elması bulan kişinin bu mücevherin değerini farkedemeyip bir kaşıkçıya üç kaşık karşılığında verdiği söylenir. Kaşıkçı Elması’nın isminin bu süreçte yaşanan olaylardan dolayı geldiği belirtilmekte kimi kaynaklarda ise şeklinden ötürü bu şekilde adlandırıldığı ifade edilmektedir. Kaşıkçı ise bir kuyumcuya giderek elması on akçeye satar ancak kısa sürede bu mücevherin çok değerli olduğunun açığa çıkması ile iki adam birbirine girer. Evsiz adam bu değerli mücevheri geri almak istemekte kaşıkçı ise vermeyeceğini belirtmektedir. Ardından bu konu kuyumcubaşına kadar gitmiş ve dönemin padişahı IV. Mehmet tarafından saraya getirilip muhafaza edilmesi sağlanmıştır.
Efsaneleşmiş bu mücevherle ilgili kulaktan kulağa dolaşan diğer bir söylenti ise Pigot adlı bir Fransız’ın 1744 senesinde Hindistan’dan aldığı bu elması Napolyon’un annesine sattığı şeklindedir. Napolyon’un sürgün edilmesi nedeniyle elması satmak durumunda kalan Napolyon’un annesindeki bu nadide parça 150 bin altın karşılığında Tepedelenli Ali Paşa’nın bir adamının eline geçer. Tepedelenli Ali Paşa’nın çıkardığı ayaklanmanın dönemin padişahı II. Mahmut tarafından bastırılması sonucu Paşa’nın tüm ganimetlerinin Osmanlı’ya devredilmesi ile saraya girdiği belirtilir. Bu efsanevi elması gören yerli ve yabancı ziyaretçiler güzelliği nedeniyle adeta hayrete düşmektedir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


dört − 3 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>