Salı , 22 Ocak 2019
Anasayfa » Pırlanta » Kadınların Pırlanta Tutkusunun Nedenleri
Safir Yüzük

Kadınların Pırlanta Tutkusunun Nedenleri

pirlanta 150x150 Kadınların Pırlanta Tutkusunun Nedenleri

Son yıllarda kadınlara belki de en çok hediye edilen mücevherler pırlantalı olanlardır. Kadınların neredeyse hiçbiri pırlanta mücevherlere hayır diyemez. Kadınların pırlantayı bu kadar çok beğenmesinin nedenini hiç düşündünüz mü? Hep birlikte pırlantanın kadınlar üzerindeki etkisine göz atalım.

 Güzel bir evlilik teklifi ve pırlanta tektaş yüzük hemen her kadının hayallerini süslemektedir. Elmas en zor bulunan cevherdir ve pırlanta elmasın işlenmiş halidir. Bu kadar nadide bir cevher olan pırlanta ile yapılan sürpriz bir kadının kendisini çok daha özel hissetmesini sağlar. Pırlanta, görüntüsü ile de göz kamaştırıcıdır. Işıltısı ile apayrı bir güzelliğe sahip olan pırlantalar, kadınların belki de en beğendikleri hediyelerden biridir. Elmasların oluşum süreci neredeyse milyarlarca yıl öncesine dayanmakta olduğu için değeri yadsınamaz bir gerçektir. Ayrıca pırlantaların her biri diğerinden farklı ve eşsiz olduğu için en değerli hediyeler arasında başı çekmektedir. İşte hem nadir bulunan yapısı hem de göz kamaştıran özellikleri pırlanta mücevherleri kadınların vazgeçilmezi haline getirmiştir.

Pırlantaları Tanıyalım

Artık tektaş yüzükler görüntüsü ve taşıdığı anlam nedeniyle şiirsel bir özellik kazanmaktadır. Tektaş pırlanta yüzükler aşkın betimleyicisi ve sevginin aktarıldığı yegane hediye haline gelmiştir. Pırlantanın değerini belirleyen ölçüt 4C kuralıdır. 4C kuralı; berraklık, karat, renk ve kesimdir. Pırlantada bu dört özellik büyük önem taşır. Tüm bu özellikler pırlantanın değerini ve fiyatını etkileyen faktörlerdir. Karat pırlantanın ağırlığını belirlemeye yarayan ölçüttür. Karat büyüdükçe taş da büyüdüğünden fiyat artış göstermektedir. Berraklık ise harflerle belirtilmekte; F-IF arası berraklık en iyi oran olarak ifade edilmektedir. VVS ve VS berraklık da iyi oranlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Renk ise D-G arası seviyelerde ideal olarak belirtilmekte, H-Z arası daha renkli pırlantalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Kesim ise pırlantanın ışığı yansıtmasını sağlayan yegane özellik olup, önemli kriterlerdendir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


× bir = 3

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>