Salı , 22 Ocak 2019
Anasayfa » Pırlanta » Pırlanta 4C Özellik
Safir Yüzük

Pırlanta 4C Özellik

pirlanta1 Pırlanta 4C Özellik

Asırlardır yeryüzündeki en değerli cevherlerden biri olarak kabul edilen ve en genci 900 milyon yaşında olan elmasın işlenmiş haline pırlanta denilir. Işığı yansıtan her bir yüzeyi tanımlamak açısından faset terimi kullanılmakta olup, elmasın 57 fasetli hali “pırlanta” şeklinde adlandırılmıştır. Pırlanta, dünyadaki en değerli cevherlerden biri olarak kabul edilmekle birlikte her bir pırlantanın bir diğerinden farklı bileşenler içermesi nedeniyle eşsiz olduğu belirtilmektedir. Pırlantanın kalitesi ve görselliğinde belirleyici etken olan 4C kuralı; karat, kesim renk ve berraklık kavramlarını içermektedir.

Pırlanta 4C özellikleri arasında yer alan karat, taşın büyüklüğü ve ağırlığını aktaran kavram olmakla birlikte, 1 karat 100 noktaya karşılık gelmektedir. Örnek vermemiz gerekirse; 0.25 karat 25 noktadan oluşur ve 1/4 karat boyutundadır. Karat oranı arttıkça taşın büyüklüğü de artış gösterdiğinden ürünün fiyatı yükselmektedir.

Pırlantadaki bir diğer konu ise renk kavramı olup D ile G arası pırlantalar renk açısından ideal özelliktedir. Her pırlantanın içerisinde bir miktarda renk olsa da pırlantada ne kadar az renk varsa değeri o kadar artmaktadır. H sonrası ilerleyen harflerde pırlantalar gittikçe daha renkli yapıda olduğu için daha ekonomik seçimler yapmak isteyenler için idealdir.

Pırlantanın bir diğer önemli özelliği olan berraklık, elmasın yerkürede oluşumu sırasında görülen çizikler, küçük doğum lekeleri ve mineral kalıntıları bulunup bulunmamasıyla ilgilidir. Elmasın içerisinde bulunmakta olan doğum lekeleri küçük hava kabarcıkları ya da farklı maddeler olarak kendini gösterebilir. Pırlantaların hemen hepsinde çok küçük saf karbon zerreleri bulunmakta olup, taşın nadir eşsiz bir pırlanta olarak tanımlanmasını sağlamakta ve inklüzyon şeklinde tanımlanmaktadır. Pırlantada ışığın kesilmesine neden olan bir kalıntı ya da yabancı madde, pırlantanın yansıttığı ışık veya ışıltı/kıvılcım oranını azalmasına neden olur. Bir pırlantada kalıntı ne kadar azsa, berraklık o derecede artış gösterecek ve değeri yükselecektir.

Pırlantanın ışığı en güzel şekilde yansıtmasını sağlayan özelliklerinden biri de kesimdir. Pırlantanın kesim özellikleri, duruşunu ve kalitesini doğrudan etkilediğinden önemli bir nokta olduğu görülmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


7 × = yirmi bir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>