Salı , 22 Ocak 2019
Anasayfa » Pırlanta » Pırlanta Alırken Dikkat
Safir Yüzük

Pırlanta Alırken Dikkat

pirlanta alirken dikkat 300x200 Pırlanta Alırken Dikkat

Özel günlerden biri olan sevgililer günü kapımızda. Kadınlara alınacak en popüler hediyelerden biri pırlanta olacaktır. Çünkü her erkek bilir ki kadınlara özel günlerde alınan pırlanta hediyesi, onları fazlasıyla mutlu etmektedir.

Bu özel günde pırlanta satın alacaklara birkaç ufak tüyo;

Daha önceki birçok yazımızda belirttiğimiz gibi pırlanta satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli detay; pırlantanın özelliklerini belirten 4c kuralıdır. Nedir 4c?

Kesim(Cut), Renk(Color), Berraklık(Clarity), Karat Ağırlığı ( Carat Weight)

Pırlantalar her ne kadar tek tip renk olarak dursa da, aslında her pırlantanın kendine özgü bir tonu vardır. Pırlantada renk aralıkları D’den başlayarak Z’ye kadar gitmektedir. Bir pırlanta taşı ne kadar renksiz ise o kadar değer arz eder. Pırlanta satış uzmanından dünyada en çok değerli kabul edilen renk aralığına sahip pırlantayı alabilirsiniz.

Berraklık pırlanta taşının doğal ve en az iz barındırın halini ifade eder. Açıklamak gerekirse pırlanta doğada bulunurken ve işlenirken bir takım işlemlerden geçmektedir. Dolayısıyla bu işlemlerden iz taşıyan pırlanta berraklığını en üst seviyeye taşımaktadır. Uzmanlar SI ve üzeri berraklıkta olan pırlantaları önermektedir.

Pırlanta taşının ağırlığı karat ile ifade edilir. Dolayısıyla karatı büyük olan pırlanta daha değerli, daha gösterişli ve daha pahalıdır. Sizler bütçenize uygun olan karatta bir pırlanta seçebilirsiniz. Örneğin evlilik teklifi için 0.20 karat ve üzeri pırlantalar önerilmektedir.

Pırlantanın işlenmesinden sonra elde edilen büyüleyici görüntüsü ise kesim özelliğinden sonra olmaktadır. Kesimin kalitesi pırlantanın berraklığını, parlaklığını ve sağa sola hareket ettirirken yansıyan ışığını belirlemektedir. Bu yüzden yine dünyada en çok tercih edilen kesim pırlanta modelini almalısınız. Dünya standartlarında en iyi yuvarlak kesim kabul edilmektedir.

Bu gibi püf noktalara dikkat ederek, pırlanta alışverişinizi gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


− 4 = bir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>