Salı , 22 Ocak 2019
Anasayfa » Pırlanta » Pırlanta Kesim Özellikleri ve Anlamları
Safir Yüzük

Pırlanta Kesim Özellikleri ve Anlamları

tektas 150x150 Pırlanta Kesim Özellikleri ve AnlamlarıPırlanta, yeryüzündeki en değerli taşlardan biri olarak kabul edilen elmasın işlenmiş halidir. Pırlantaların her biri neredeyse milyonlarca yıl önce oluşmuş ve birbirinden farklı özellikler taşıyan cevherlerdir. Bu nedenle her pırlanta bir diğerinden farklı ve benzersizdir. Pırlantanın en belirleyici özelliği 4C kuralıdır. 4C karat, kesim, renk ve berraklık derecelerini ifade eder. Bu özellikler arasında dikkati çeken bir unsur kesim özellikleri olmaktadır. Kesim, bir pırlantanın görünüşünü doğrudan etkilemekte ve farklı anlamlar taşımaktadır.Pırlanta kesimi taşın ışıltısını artıran ve görünümünü değiştiren bir konudur.

Pırlanta kesim özellikleri oval, damla, zümrüt, markiz, kalp, prenses, aşer, yastık, radyant ve üçgen olarak belirlenmiştir. Farklı isimlerle adlandırılan pırlanta kesim özellikleri, taşın şeklini ve ışıltısını etkileyen faktörlerdir.

kesim Pırlanta Kesim Özellikleri ve Anlamları

Oval kesim, ışığı daha güzel yansıtan yönüyle bilinmektedir. Oval kesimin farklılık anlamı taşıdığı belirtilmektedir.

Prenses kesim, adından da anlaşılacağı gibi asalet ve soyluluğu çağrıştırmaktadır. Dikdörtgen şekilde kesilen pırlanta ile tasarlanan prenses kesim yüzükler özellikle Avrupa’da sıklıkla tercih edilmektedir.

Damla kesim isminden de anlaşılacağı gibi taşın damla şeklinde kesilmesi ile geliştirilmektedir. Damla kesimler şık ancak karatı yüksek modeller olduğu için biraz pahalı olabilmektedir.

Kalp kesim, aşkın simgesi olan kalp figüründe kesilen pırlantalardır. Çok şık ve anlamlı bir görünümü bulunmaktadır. Kalp kesim, gözü karalık anlamı da taşıyarak aşkın bir anlamda insanın gözünü kör ettiğine vurgu yapar.

Zümrüt kesim, aileye ve geçmişe bağlılık konusunu çağrıştıran bir anlam taşır. Ülkemizde çok sık kullanılan bir kesim değildir.

Bu kesimler dışında markiz, aşer, yastık, radyant ve üçgen kesim de bulunmaktadır. Markiz kesim özgürlüğü betimlerken, aşer yaratıcılık anlamı taşır. Yastık kesim ise esneklik anlamı taşırken, üçgen kesim bilgeliği ifade eder.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


+ dokuz = 10

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>