Pazartesi , 17 Aralık 2018
Anasayfa » Pırlanta » Pırlanta ve Elmas Arasında ki fark nedir?
Safir Yüzük

Pırlanta ve Elmas Arasında ki fark nedir?

Elmas ve pırlanta aynı ham madde yani ikisi de elmas ile üretilmektedir. İlk pırlanta kesim tekniği 1919 yılında Mercel Tolkowaky tarafından tasarlanmış ve kullanılmaya başlanmıştır. Elmasın kesimi ve şekillendirilmesi için yaratılan pırlanta kesimi dışarıdan gelen ışığı elmas içerisinde yoğun biçimde kırılarak geri yansıtılır. Pırlanta kesiminde birden çok fazla şekil ile kesimi mevcuttur. 57 yüzeyli yuvarlak kesim en çok kullanılan kesim biçimidir.elmas ve pirlanta 300x150 Pırlanta ve Elmas Arasında ki fark nedir?

Elmas en zor buluna nmadendir. Ne kadar büyük olursa o kadar nadide ve değerlidir. Ülkemizde ise elmas ve pırlantanın ayrı taşlar olduğu zannedilir. Oysa ki iki taşda aynı madenden üretilmektedir. Sadece kesim şekilleri farklıdır. Günümüzde bulunan elmasların yarısı mücevherlik taş değerindedir.

Sonuş itibari ile pırlanta ve elmas arasında kesim biçiminin dışında fark bulunmamaktadır. İki taşında ham maddesi elmastır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


yedi − 3 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>