Pazartesi , 17 Aralık 2018
Anasayfa » Pırlanta » Pırlanta
Safir Yüzük

Pırlanta

Pırlanta, elmasın 57 fasetli özel şekil verilmiş halidir. En belirgin özelliği ışıltısı ve sertliğidir. Pırlanta taşın kalitesi tek bir özellikle değerlendirilip fiyatlandırılamaz. Pırlantanın değerinin bulunabilmesi için birkaç kriterin aynı anda değerlendirilmesi gerekemektedir. Bunlar renk, berraklık, ağırlık ve kesim özellikleridir. Her zaman en mükemmele yakın olan en değerli pırlanta olarak vitrinlerde, mücevherlerde yerini almaktadır.

pirlanta 300x300 PırlantaEvlilik teklifi gibi en özel anlarda kullanılmasının en özel sebebi ise pırlantanın eşsiz oluşudur. Yani hediyeniz üzerindeki pırlantanın doğada bir eşi daha yok. Bundan net olarak emin olabilirsiniz.

Bu özelliğinden yola çıkarak tasarımcıların zaman içinde geliştirdiği modeller çeşitli özel günlerde başarıyla yerini almayı başarmıştır.

Pırlanta deyince akla üçgen, pırıl pırıl parlayan, göz alıcı, beyaz renkte bir taş görüntüsü gelmektedir. Bu taşın da aslında kendi içinde kısımları vardır. Bu kısımlara taç, kemer ve külah denmektedir. Taç en üstteki yuvarlak alan, kemer o yuvarlağı çevreleyen kısım, külah ise aşağı doğru sivrileşen bölüme denmektedir. Bu kısımlar istenilen şekilde ortaya çıkarmak için özel kesim işlemi yapılmaktadır. Kesimin önemi bu noktada daha belirgin şekilde ortaya çıkar. Çünkü taşın kesimi ne kadar doğru ve iyi yapılırsa pırlantanız o kadar mükemmel bir ışıltı yayacaktır.

Pırlanta taşlardan bahsederken carat (karat) ifadesi kullanılmaktadır. Carat (karat), pırlanta taşın ağırlığını ifade eden kelimedir. Bu özellik te yazının başında bahsettiğimiz gibi pırlantaya fiyat biçerken etkisi olan önemli kriterlerdendir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


× beş = 35

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>