Salı , 22 Ocak 2019
Anasayfa » Pırlanta » Tektaş Yüzüğün Anlamı
Safir Yüzük

Tektaş Yüzüğün Anlamı

tektas 150x150 Tektaş Yüzüğün Anlamı

Tektaş yüzük evlilik teklifinin yegane hediyesidir. Özellikle pırlanta tektaş yüzük son yıllarda kadınlar arasında büyük beğeni toplayan parçalardandır. Peki bu kadar arzulanan tektaş yüzüğün anlamı nedir?

Tektaş yüzüğün aşkın sembolü haline gelmesi 15. yüzyılda Avusturya Arşidükü Maximilian’ın Burgonya Düşesi Mary’e yolladığı elmas taşlı altın evlilik yüzüğüdür. Bu yüzük o zaman adından oldukça söz ettirmişti. O devirde Eros’un oklarının ucunda elmas bulunduğuna inanıldığı için pırlantanın aşkı anlatmak için en doğru obje olduğu görüşü yaygınmış.

Pırlanta ile ilgili de efsanevi görüşler mevcut. Elmasın işlenmiş hali olan pırlanta tüm mücevherlere apayrı bir güzellik katar. Pırlantanın sert ve dayanıklı bir cevher olması nedeniyle aşkın gücünü çağrıştırdığına inanılır. Ancak Antik Yunan çağında elmasın kişiye özel güçler kazandırdığına dair yaygın bir inanış vardı. Bu yüzden Antik Yunan krallarının zırhları ve kılıçları elmas taşlarla süslüydü. Yine bu çağda elmasın parlaklığı ve ışık yansımasının, aşkın ateşini simgelediği söylenirdi. İlerleyen dönemlerde pırlanta seçkin kişilerin kullandığı bir cevher olmaktan çıkıp daha orta kesime de hitap etmeye başlamıştır. Bu durumun asıl nedeni Afrika’da yeni bulunan elmas madenleri ile bu cevherin kolay erişilir hale gelmesidir. Elmasın her kesime hitap etmesinin ardından karat, kesim, renk ve berraklık gibi özellikleri de ön plana çıktı.

Evlilik yüzüğünün sol ele takılması da yine çok güzel bir inanışın eseridir. Eski Mısır’da sol elin dördüncü parmağında parmaktan kalbe giden ve sevenleri birleştiren bir damar olduğuna inanılması nedeniyle, yüzük bu parmağa takılırdı. Artık kalıplaşmış bu görüşler tektaş yüzüğe günümüzde daha da güçlü bir anlam kazandırmıştır. Tektaş yüzüğün hikayesi gittikçe gelişmiş ve kadınların hayır demesi neredeyse olanaksız mücevherler haline gelmiştir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


+ dokuz = 12

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>